Najważniejsze informacje na temat systemów klimatyzacji

Redakcja

1 lipca, 2024

Jak działają systemy klimatyzacyjne? Co ile robić serwis klimatyzacji? Odpowiedzi na takie oraz na inne pytania znajdziesz u nas. Sprawdź!

Nowoczesne systemy klimatyzacji znajdują wszechstronne zastosowanie w firmach, hotelach, zakładach produkcyjnych i domach prywatnych. W tym artykule skupimy się na tym, z czego składa się klimatyzacja oraz na czym polega jej działanie. Zapraszamy do lektury!

Klimatyzacja – budowa i zasada działania

Systemy klimatyzacyjne różnią się między sobą mocą, budową, sposobem montażu i dodatkowymi funkcjami. Jednak schemat działania klimatyzacji zwykle jest dosyć podobny niezależnie od tego, jaki model wybierzesz. Obecnie w firmach i mieszkaniach najczęściej wykorzystuje się klimatyzatory typu split lub multi split. Tego rodzaju urządzenia składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które są ze sobą połączone systemem elektrycznym i orurowaniem w taki sposób, aby umożliwić sprawny przepływ czynnika chłodniczego.

  • Jednostka wewnętrzna – składa się z parownika i wentylatora, który odpowiada za dystrybucję chłodnego i ciepłego powietrza w pomieszczeniu oraz za odbiór powietrza ciepłego, które następnie trafia do jednostki zewnętrznej.
  • Jednostka zewnętrzna – nazywana jest również skraplaczem. Składa się ze sprężarki, wentylatora powietrza i zaworu rozprężnego. W jednostce zewnętrznej dochodzi do sprzężenia czynnika chłodniczego, w wyniku czego oddaje on ciepło, które za pomocą wentylatora zostaje przekazane na zewnątrz systemu.
  • Czynnik chłodniczy – odpowiada za zmianę temperatury w pomieszczeniu.
  • Miedziane rury – łączą jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Wewnątrz miedzianych rur krąży czynnik chłodniczy, który przenosi ciepło z pomieszczenia na zewnątrz budynku.

ABC klimatyzacji – rodzaje systemów klimatyzacji

W naszej ofercie znajdziesz wiele różnorodnych systemów klimatyzacyjnych, które doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Do wyboru masz klimatyzację split, multi split i VRF. Sprawdź, czym różnią się między sobą te rozwiązania!

Klimatyzacja Split i Multi split

Klimatyzator split chłodzi jednocześnie tylko jedno pomieszczenie, natomiast klimatyzacja multi split to skuteczny sposób na ochłodzenie kilku pomieszczeń jednocześnie lub nawet całego budynku. W naszej ofercie znajdziesz agregaty Midea Multi, do których można podłączyć do 40 jednostek wewnętrznych w ramach jednego systemu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla dużych obiektów handlowych, biurowców, hoteli i zakładów produkcyjnych.

Klimatyzacja VRF

W przypadku większych powierzchni warto zdecydować się na zaawansowany system klimatyzacji zintegrowany z systemami sterowania i monitoringu całego budynku. Świetnym przykładem takiego rozwiązania jest klimatyzacja VRF. Skrót VRF (z ang. Variable Refrigerant Flow) oznacza zmienny przepływ czynnika chłodniczego. Ten system pozwala na indywidualne sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna, poprzez regulowanie przepływu czynnika chłodniczego. W systemie klimatyzacji VRF stosuje się innowacyjne rozwiązania, takie jak system zaworów czy sprężarki inwerterowe o regulowanej mocy.

Podstawy klimatyzacji – najważniejsze informacje

Czy wiesz, że pierwszy klimatyzator służył do osuszenia atramentu? Został on wynaleziony przez amerykańskiego inżyniera Willisa Carriera. Wynalazca opracował system regulujący wilgotność powietrza w układach wentylacyjnych. Współczesne klimatyzatory są dużo bardziej zaawansowane niż ich pierwowzór. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Podstawowe funkcje klimatyzatorów

Nowoczesne klimatyzatory mogą chłodzić, ogrzewać i oczyszczać powietrze. Oczyszczanie jest możliwe, dzięki zastosowaniu systemu filtrów, które wyłapują z powietrza wszelkie zanieczyszczenia.

Moc chłodnicza a moc elektryczna

Moc chłodnicza klimatyzatora informuje o wydajności urządzenia w procesie chłodzenia oraz o tym, jaki klimatyzacja ma pobór prądu. Natomiast moc elektryczna klimatyzacji to ogólny wskaźnik, który określa, w jakich warunkach urządzenie może działać prawidłowo. Moc elektryczna stanowi średnio 30% mocy chłodniczej, co oznacza, że klimatyzator o mocy chłodniczej 3,5 kW może pobierać ok. 1,1 kW prądu, zakładając, że będzie pracował z pełną mocą.

Efektywność energetyczna klimatyzatora

Jest to stosunek całkowitej ilości energii chłodniczej lub cieplnej, wytwarzanej przez daną jednostkę klimatyzacji, do ilości wydatkowanej na ten cel energii elektrycznej.

Przeglądy klimatyzacji

Regularne przeglądy są niezbędne, aby klimatyzacja działała prawidłowo. Co ile serwis klimatyzacji? Specjaliści zalecają wykonywanie przeglądów dwa razu do roku: na wiosnę i w okresie jesiennym.

Jeśli interesuje Cię tematyka klimatyzacji, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Firma Zymetric to doświadczony dystrybutor urządzeń i rozwiązań HVAC. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci w wyborze optymalnego systemu klimatyzacji dla Twojej firmy.

Artykuł promocyjny.

Polecane: